Mincovna

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

PÍSMO NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (7)
Po němých mincích věčný groš

Když z našich mincí znenadání zmizelo písmo a zároveň se dramaticky proměnil jejich vzhled, chvíli trvalo, než si společnost zvykla. Jako při většině změn i tady k tomu nakonec došlo. Tenký střížek brakteátům navíc obstaral přezdívku „plecháče“. Písmo většina obyvatel nepostrádala, protože byla negramotná. Za čas se ale písmena začala na mincovní obraz nesměle vracet. V plnohodnotné podobě, jako markantní součásti mincovního obrazu, najdeme písmo na slavném pražském groši.

„Ctihodný bratře, prosím tě, je tenhle plecháč v pořádku? Vždyť jsou tady na něm nějaký písmena.“ Řeholník se podíval na svého známého, pekaře Čeňka z Caletné ulice, a pak na minci, kterou mu nejistě podával. „Ukaž. No není to zrovna správně, ale je tam jméno našeho krále Otakara. Nedělej si starosti, tenhle peníz je v pořádku. Teď takové razí. Já sám už jich pár viděl.“

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2018.



Zaháňská mincovna V rukou Albrechta z Valdštejna
Ctižádost a kariéra Albrechta z Valdštejna by se dala vyjádřit dvěma slovy – bezbřehé ambice, jež nakonec vyústily v jeho netradiční noční popravu v Chebu.

Na vrcholu moci se však Valdštejnovi dostalo výsad, které císař uděloval nemnohým. Vévodského titulu a mincovního práva. Frýdlantský vévoda je využil beze zbytku hned ve dvou mincovnách, východočeském Jičíně a slezské Záháni.

Zaháňsko, od roku 1549 léno české koruny získal Albrecht z Valdštejna roku 1627 jako náhradu za dlužný žold armádě. Není pochyb o tom, že císař si císař sliboval od přítomnosti svého oblíbence mezi tolika protestantskými knížaty rychlý nástup katolicismu a vytlačení dánských mansfeldovských vojsk ze Slezska. Valdštejn tento předpoklad splnil dokonale a v samotném zaháňském knížectví zavedl tvrdou rekatolizaci. Vypudil protestantské kněze, povolal do země jezuity a nechal si vystavět na místě zbořených měšťanských domů velkolepý zámek.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU
PRAŽSKÁ MINCOVNA . PRAŽSKÁ MINCOVŇA . PRAGUE MINT . PRAG MÜNZE . CASA DE MONEDA . MONNAIE DE PRAGUE . ZECCA DI PRAGA . CASA DA MOEDA PRAGA . MENNICA PRAGA . PRASKA KOVNICA . NANE PRAG . Пражский монетный двор . Монетный двор Праге . ковница Праг . MYNTE PRAG . MUNT PRAAG . PUDINA PRAGUE . RAHAPAJA PRAHA . Mėtų Praha . Mant Prag . Monetărie Praga . Menta Prága . Nenexhik Pragë . Piparmünt Praha . Bạc Hà Praha . μέντα Πράγα . מטבעות מכון פראג . 造币钱 . सिक्का प्राग . ミント プラハ . 박하 프라하 . پراگ . نعناع . โรงกระษาปณ์ ปราก .  پودینہپراگ . პრაღაში ზარაფხანა .



Prague-Mint.eu - Czech Mint for collectors of rarities. Coins and medals from precious metals. Prague Mint Inc. - Bohemian manufacturer of top quality precious metal coinage. © 2011 - 2021 Prague Mint