17. listopad 1989 - den, kdy v Československu odstartoval proces, který později vešel do dějin jako Sametová revoluce. Vzedmutí veřejnosti proti brutálnímu zásahu pořádkových sil vůči studentům v pražských ulicích, vedlo až k pádu totalitního režimu. Nenásilný způsob přechodu k demokracii je ve světě dodnes vyzdvihován.
17. listopad byl před rokem 1989 známý především jako Mezinárodní den studenstva a váže se k roku 1939. Tehdy německé okupační síly po protestech studentů uzavřely české vysoké školy a stovky aktérů odvezly do koncentračních táborů. Roznětkou odporu vůči totalitě se stala smrt studenta Jana Opletala.
V roce 1989 však 17. listopad získal nový obsah. Původně studentská demonstrace vyvrcholila brutálním zásahem jednotek školního pohotovostního pluku SNB na Národní třídě. Neadekvátní postup pořádkových sil i fáma o údajném zabití jednoho ze studentů, pak vyprovokovaly z letargie prakticky celý národ. Proces, který vedl ke svržení vlády jedné strany, vešel do dějin jako Sametová revoluce.
Jedním ze symbolů tohoto bouřlivého období se staly dva prsty rozevřené do tvaru písmena V: gesto značící vítězství si v souvislosti se Sametovou revolucí lidé dodnes připomínají nejen v České republice a na Slovensku, ale také v zahraničí.