Mincovna

Časté otázky


Co to znamená "špičková kvalita" a "proof"? 
Tyto mince se razí z polotovarů, které jsou vyleštěné k dokonalému, až zrcadlovému lesku. Samotný motiv vyobrazený na minci je pak tvořen nejen plastickým reliéfem ale i kombinací lesklého a matného povrchu , který se střídá dle záměru výtvarníka. Pracnost výroby těchto mincí je mnohem větší což se promítá i do jejich ceny. Zároveň platí že tyto mince jsou mezi sběrateli více ceněny. Vždy se dodávají v ochranné plastové kapsli. V zásadě není důvod je z tohoto obalu vyjímat. Neopatrný dotyk na minci utkví a dramaticky znehodnotí její cenu. Pro porovnání vzhledu mincí vyrobených v běžné a špičkové kvalitě se podívejte na stránku mince špičkové kvality. 
Je možné  koupit přímo v ČNB sady oběžných mincí pro sběratelské účely a pamětní mince? 
Ne, Česká národní banka sady oběžných mincí neprodává, pamětní mince prodává pouze svým obchodním partnerům. ČNB Praha z provozních důvodů pamětní ani jiné mince jednotlivcům neprodává.
Je nákup přes internet bezpečný? 
Naprosto. Veškeré platební operace jsou u nás prováděny klasickým způsobem. Na těchto stránkách si pouze vybíráte minci o kterou máte zájem. Odeslanou objednávku Vám nejprve potvrdíme a vystavíme pro Vás zálohovou fakturu. Po dobu její splatnosti jsou objednané mince rezervovány. Úhradu můžete provést způsobem, který Vám vyhovuje nejlépe. Poštovní složenkou, vkladem hotovosti na náš účet, nebo pohodlně pomocí přímého bankovnictví. Nehrozí proto nebezpečí že by mohlo být někým zachyceno a zneužito vaše přístupové heslo, číslo kreditní karty, pin nebo jiné důvěrné údaje. Nakupovat můžete ale můžete i v našich "kamenných" prodejnách a to jak v Praze tak i na Vsetíně, který je přece jen dostupnější pro zákazníky z Moravy a ze Slovenska.
Proč je na minci uvedeno např. 200 Kč když se prodává za vyšší cenu? 
Tzv. nominál, který je na minci přímo vyražen udává jen její minimální hodnotu garantovanou státem. Protože pamětní mince se vydávají v přísně omezeném nákladu bývají rychle vyprodány. Jejich cena pak stoupá díky převaze poptávky sběratelů. Právě toto zhodnocení vede řadu investorů k nákupu mincí, které mají vedle hodnoty drahého kovu i hodnotu přidanou, sběratelskou. Jiným důvodem jsou výrobní náklady na ražbu, balení a distribuci mincí. Nejlépe je to vidět na případu stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč. Provedení v b.k. se krátce po emisi prodává v ceně 300 Kč. Mince se dodává pouze v plastovém obalu. Provedení v špičkové kvalitě se prodává za 495 Kč. Tato mince se ale od předchozí liší speciálním výrobním postupem, kvalitnějším balením a hlavně nižším nákladem. Vydaných kusů je 3x - 4x méně než v předchozím případě. Podobná situace je i u investičních mincí. Ty se prodávají za aktuální cenu zlata, která se mění každý den. Při výrobě mincí se na ně razí pouze nominální hodnota. Ta zůstává na minci vyražena bez ohledu na to jestli cena zlata stoupá nebo klesá. Opět nemá vztah k ceně za, kterou se mince obchodují. Nominál, neboli nominální hodnota mince však rozhodně není bezvýznamný. Je to jeden z klíčových atributů, který odlišuje mince od medailí. To má pak klíčový význam pro způsob účtování DPH při jejich prodeji.
Kdy je nejvýhodnější čas koupit minci ? 
Nejlépe ještě před vlastním vydáním. Jeden důvod je cena. Nově vydané mince se prodávají za cenu nejnižší. Další důvod je jistota. Pokud si minci předplatíte, máte jistotu že Vám objednaný počet mincí dodáme. I když nejste sběratel a chcete mince použít jen jako příležitostný dárek, nenechávejte nákup na poslední chvíli. Termíny vydání nových mincí jsou přesně stanoveny. Chcete-li minci věnovat k svátku, narozeninám, vánocům nebo za vysvědčení, je pro Vás výhodnější nakoupit mince dřív a mít je připraveny.
U investičních mincí se prodejní cena liší od nákupní o 5 až 20 procent. Beru-li to selským rozumem ztrácím tedy ihned při nákupu část svých peněz?
Budeme-li se řídit selským rozumem, určitě se vyhneme situaci kdy bychom zlato nakupovali s vědomím že ho budeme vzápětí prodávat. Taková situace vede většinou ke ztrátě ať už budete obchodovat s čímkoliv. Při návštěvě směnárny se většinou nepozastavujeme nad tím že mezi výkupní a prodejní cenou bankovek jiné měny je taktéž rozdíl. U zlata je to podobné. Pouze rozdíl je s ohledem na vyšší zpracovatelské náklady zlata vyšší než ve směnárně. Nejnižší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou zlata ( cca 5 procent ) je u mincí a slitků ve váze jedné unce a vyšší. To odpovídá rozdílu obvyklém při směně peněz ve směnárnách. Takové slitky jsou proto nejvhodnější formou nákupu investičního zlata. Menší mince a slitky o váze 1 až 20 gramů mají spíše dárkový charakter. Budeme-li se držet srovnání s penězi, jedná se o drobné. Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou je proto vyšší.
Slyšel jsem o předplatném českých pamětních stříbrných mincí proof na celý rok ale na vašich stánkách to nemohu najít. Můžete mi prosím poradit jak si mám to předplatné objednat a zaplatit?
Naše firma předplatné nevybírá. Minci si můžete samozřejmě rezervovat žádankou a budete mít jistotu že od nás dostanete všechny mince, které se budou během roku vydávat. Úhradu budeme vyžadovat až při dodávce mincí. Vzhledem k tomu že ceny pamětních mincí se v závislosti na pohybu cen drahých kovů mění každé dva měsíce vyhláškou ČNB, není možné garantovat cenu předplatného.
Proč je poštovné a balné ve výši 121 Kč?
V ceně poštovného jsou zahrnuty nejen vyšší poplatky za cenné psaní, bezpečnostní obálka, ochranné balení, základní pojištění zásilky ale i DPH 20 procent. O snížení poplatku za poštovné a balné neuvažujeme neboť bychom museli zásilky expedovat na úkor kvality jako běžnou poštu podobně jako to dělají malé internetové obchody. Zvolený způsob zasílání zajišťuje že doručovací služba věnuje manipulaci s naší zásilkou zvýšenou pozornost. Předcházíme tak možnému poškození zásilek při strojovém zpracování. Jsme si vědomi toho že při drobných nákupech stříbrných mincí v ceně cca 300 Kč představuje paušální poštovné výrazný náklad navíc, věříme ale že zákazníci kteří u nás nakupují ocení péči a pozornost, kterou věnujeme každé i té nejmenší zásilce. Nechcete-li platit poštovné, můžete nakupovat v některé z našich prodejen v Praze nebo na Vsetíně.
Mohu zakoupené zboží vrátit v zákonné lhůtě 14 dnů?
Ano i ne. Záleží na tom jaké zboží konkrétně jste si objednal. Pokud jste si objednal sběratelské potřeby jako etue, kapsle apod. pak můžete využít této možnosti dané Občanským zákoníkem (odst. 7, § 53) : "(7) Byla-li smlouva uzavřena při použití prostředků komunikace na dálku, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit do 14 dnů od převzetí plnění....." V případě nákupu zlatých mincí a slitků, případně i stříbrných slitků, platí (odst. 8 b , § 53) : "(8) Kromě případů, kdy je odstoupení od smlouvy výslovně ujednáno, nemůže spotřebitel odstoupit podle odstavce 7 od smluv - b) na dodávku zboží nebo služeb, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávisle na vůli dodavatele" Z toho vyplývá že pokud dojde např. k situaci kdy zákazník  nakoupí zlaté slitky a cena zlata na světovém trhu klesne, nelze využít tohoto ustanovení k vrácení zboží.
Máte provozovnu i v Praze?
Ano. Naleznete nás v budově Obecního domu na této adrese :

Zlaté Mince - Numismatika
budova Obecního domu
U Prašné brány č. 2
110 00 Praha 1

telefon  : 222 322 122
fax.       : 222 322 244

Jak poznám že je ta mince pravá?
Odpovědí na otázky pravosti zlata a mincí najdete na této stránce.
Jaký význam má zachovalost mincí pro stanovení jejich ceny?
U pamětních mincí klíčový, u investičních mincí nulový! Další odpovědí na otázky zachovalosti mincí najdete na této stránce.
Můžete zaslat mince i na Slovensko? 
Samozřejmě. Zásilka je pojištěna na plnou hodnotu a pošta s ní zachází se zvýšenou opatrností. Vedle Slovenské republiky kde zasíláme nejvíce zboží můžeme mince dodat i do většiny ostatních zemí. Poštovné je u zásilek do zahraničí vyšší a v jednotlivých případech může být zásilka omezena hodnotou nebo jiným způsobem. V případě urgentních zásilek je možné dohodnout dodávku službou FedEx.
Které zboží je osvobozeno od DPH? 
Citaci zákona o DPH včetně nejčastěji kladených otázek najdete na této stránce. Jak často se mění cena investiční
zlatých mincí a slitků?
 
V pracovní dny jednou až dvakrát denně. Neobchoduje se během svátků přičemž je nutné brát ohled i na termíny svátků v zahraničí.
Další témata, která vás zajímají:

PRAŽSKÁ MINCOVNA . PRAŽSKÁ MINCOVŇA . PRAGUE MINT . PRAG MÜNZE . CASA DE MONEDA . MONNAIE DE PRAGUE . ZECCA DI PRAGA . CASA DA MOEDA PRAGA . MENNICA PRAGA . PRASKA KOVNICA . NANE PRAG . Пражский монетный двор . Монетный двор Праге . ковница Праг . MYNTE PRAG . MUNT PRAAG . PUDINA PRAGUE . RAHAPAJA PRAHA . Mėtų Praha . Mant Prag . Monetărie Praga . Menta Prága . Nenexhik Pragë . Piparmünt Praha . Bạc Hà Praha . μέντα Πράγα . מטבעות מכון פראג . 造币钱 . सिक्का प्राग . ミント プラハ . 박하 프라하 . پراگ . نعناع . โรงกระษาปณ์ ปราก .  پودینہپراگ . პრაღაში ზარაფხანა .



Prague-Mint.eu - Czech Mint for collectors of rarities. Coins and medals from precious metals. Prague Mint Inc. - Bohemian manufacturer of top quality precious metal coinage. © 2011 - 2021 Prague Mint