Jungfraujoch - nejvýše položená železniční zastávka v Evropě. Nachází se v Bernských Alpách v nadmořské výšce 3 454 m (Švýcarsko). Celá železniční trasa, která měří 30 kilometrů, byla zprovozněna 1. srpna 1912. Převýšení vůči výchozí stanici v Interlakenu činí 2887 metrů.
Oblast Jungfrau patří mezi turisticky vyhledávané lokality díky atraktivním lyžařským areálům i nádhernému výhledu na okolní alpské vrcholy.
Sedlo Jungfraujoch, do něhož vede nejvýše položená evropská železnice, se nachází mezi vrcholy Mönch a Jungfrau. Trať z velké části prochází skalním masívem Eigeru a Mönchu, kterými byl proražen tunel (má délku více než 7 kilometrů).
Stavba trati byla zahájena v roce 1896. Kvůli extrémním podmínkám trvala celých šestnáct let, místo plánovaných sedmi a náklady vystoupaly až na 15 milionů švýcarských franků. Iniciátorem velkolepého projektu byl průmyslník Adolf Guyer-Zeller, který se ovšem slavnostního otevření dráhy v roce 1912 nedožil.
Stanice Jungfraujoch tvoří rozsáhlý podzemní komplex, v němž se nacházejí prodejny suvenýrů, restaurace, kinosál i ledovcová jeskyně se sochami vymodelovanými do ledu. Nad stanicí je umístěna observatoř Sphinx s vyhlídkovou plošinou, kam je možné se dostat rychlovýtahem.
Oblast Jungfrau – Aletsch - Bietschhorn byla v roce 2001 zařazena na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.