Richard Wagner (22. 5. 1813 – 13. 2. 1883) – německý hudební skladatel a dirigent. Mezi jeho nejslavnější díla patří tetralogie Prsten Nibelungův, opery Bludný Holanďan, Lohengrin, Tristan a Isolda, Rienzi, Parsifal a další.
Richard Wagner se narodil jako osmé dítě v rodině policejního úředníka v Lipsku. Jeho otec záhy zemřel a matka se s dětmi a novým partnerem Ludwigem Geyerem přestěhovala do Drážďan. Po smrti otčíma v roce 1821 se o Richarda staral jeho strýc Karl Geyer. Když bylo Wagnerovi šestnáct let, zhlédl Beethovenovu operu Fidelio a silný zážitek v něm probudil touhu komponovat. Hudbu studoval na univerzitě svatého Mikuláše v Lipsku, kde složil své první vážné dílo: klavírní sonátu B dur.
Jako účastník revolučního dění v letech 1848-49 byl prohlášen za politicky nebezpečného a musel utéct do zahraničí. Exilová léta trávil především ve Švýcarsku, ale pobýval i ve Francii a v Itálii.
Zvláštní vztah si Wagner vypěstoval k Praze, která ho okouzlila a do níž se rád vracel. V Čechách také našel inspiraci pro operu Tannhäuser.
V roce 1872 se přestěhoval do Bayreuthu, kde založil operní dům Festspielhaus. V budově se dodnes pravidelně konají festivaly Wagnerovy hudby. Autor námětově čerpal především z historie: mezi jeho nejznámější opery patří Bludný Holanďan, Parsifal, Tristan a Isolda, Rienzi nebo Lohengrin. Samostatnou kapitolou je operní tetralogie Prsten Nibelungův, která se skládá z oper Das Rheingold (Zlato Rýna), Die Walküre (Valkýra), Siegfried a Götterdämmerung (Soumrak bohů). Cyklus, který Wagner zkompletoval až po šestadvaceti letech, byl vytvořen na motivy starých germánských legend a vystupuje v něm celá řada mytických postav.
Negativně se na vnímání Wagnerova odkazu podepsali nacisté, kteří jeho dílo zneužili pro svoji propagandu. Autor je typickým představitelem hudebního romantismu.